Żurawina i jej właściwości lecznicze

Żurawina i jej właściwości lecznicze

Żurawina jest owocem, który nie tylko ma liczne właściwości lecznice, ale również jest ceniony za swoje wartości odżywcze. Współczesne badania potwierdzają, że żurawina ma właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, dzięki czemu jest ona skuteczna w walce z problemami żołądkowymi, infekcjami pęcherza moczowego, jak również niektórymi schorzeniami skóry.

Żurawinę zaleca się spożywać w przypadku przeziębienia, a także w przypadku anginy i przewlekłego zmęczenia. W szczelnie zamkniętym opakowaniu można ją przechowywać w lodówce kilka miesięcy, suszona żurawina swoje właściwości zachowuje nawet kilka lat. Dodatkowo dobrze znosi wysokie temperatury, dzięki czemu można z niej przygotowywać konfitury, czy soki zachowując cenne witaminy i minerały. Przy jakich problemach zdrowotnych najlepiej spożywać żurawinę?

• Profilaktyka pęcherza moczowego. Żurawina świetnie sprawdza się przy infekcjach dróg moczowych, a także stosowana jest w celu zapobiegania infekcjom pęcherza moczowego. Infekcje dróg moczowych najczęściej są wywołane przez bakterie Escherichia coli, które osadzają się w drogach moczowych, gdzie doprowadzają do stanów zapalnych. Żurawina zmniejsza przyczepność bakterii E. Coli do ścianek dróg moczowych, a także zmniejsza ilość tych bakterii w moczu, dzięki czemu zmniejsza podatność na zapalenie dróg moczowych.

• Wrzody żołądka i choroby dziąseł. Żurawina jest chętnie wykorzystywana w przypadku problemów żołądkowych, np. zawarte w niej substancje powstrzymują bakterie wywołujące wrzody żołądka przed osadzaniem się na ścianach układu trawiennego. Co więcej, żurawina redukuje ilość bakterii znajdujących się w jamie ustnej, dzięki czemu u osób spożywających żurawinę rzadziej dochodzi do choroby przyzębia czy choroby dziąseł.

• Choroby serca i problemy krwionośne. W żurawinie podobnie, jak w czerwonym winie, znajdują się ogromne pokłady flawonoidów, których spożywanie zapobiega rozwojowi chorób serca. Zawarte w żurawinie związki wpływają na korzystne rozszerzanie się naczyń krwionośnych i zwiększenie ich elastyczności, dzięki czemu chroni przed powstawaniem zakrzepów. 

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy