Zapotrzebowanie na krew, czyli słowo o honorowym oddawaniu krwi

Zapotrzebowanie na krew, czyli słowo o honorowym oddawaniu krwi
Oddawanie krwi na terytorium Polski jest całkowicie bezpłatne, jak i dobrowolne. Krwiodawstwo w naszym kraju opiera się przede wszystkim na honorowych dawcach krwi. Jest to czynność niezwykle ważna, ponieważ pozwala ratować osoby cierpiące na schorzenia, którym towarzyszy niedobór krwi lub jej niektórych składników. 

Teoretycznie krwiodawcą może zostać każdy, kto ukończył 18 lat, a nie przekroczył 65 roku życia. Przed oddaniem krwi każdy musi wypełnić odpowiednią ankietę i być zbadany przez lekarza. To właśnie lekarz podejmie decyzję czy dana osoba może w danym momencie oddać krew czy też nie. 

Oddawanie krwi jest bardzo ważne, ponieważ zapotrzebowanie na nią jest niezwykle duże. Po oddaniu krwi nadaje się ona do przetoczenia, nawet przez 42 dni.

Dodatkowo warto wspomnieć o metodach pobierania krwi, czyli metoda standardowa polega na pobraniu od dawcy w czasie około ośmiu minut 450 ml krwi pełnej; metoda trombaferezy polega na pobraniu od dawcy 250 ml płytek krwi; metoda plazmaferezy automatycznej pozwala pobrać od dawcy jedynie osocze - plazmę. 
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy

Suplementy diety są bogate w witaminy, makro- i m...
Zabiegi na twarz nie tylko poprawiają jędrność...
Ginekologia estetyczna z roku na rok zyskuje coraz...
Skóra okolic oczu jest na tyle cienka i delikatna...
Podolog to osoba, która dba o zdrowie st&oa...
Z biegiem czasu skóra stopniowo traci swoją pier...