Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna to poważny problem, który może wywołać wiele kłopotów zdrowotnych. Tkanka tłuszczowa, która skupia się wokół obszaru brzucha może być dużo bardziej niebezpieczna od tej, która zbiera się w pozostałych partiach ciała, na przykład na udach lub pośladkach.

Czym jest otyłość brzuszna?
Otyłość brzuszna nazywana również otyłością centralną występuje wtedy, gdy tkanka tłuszczowa zlokalizowana jest głównie wokół brzucha. Otyłość brzuszną możemy rozpoznać po zmierzeniu obwodu talii centymetrem krawieckim. Jeśli wynosi on powyżej 80 cm u kobiet i 90 cm u mężczyzn, mamy do czynienia z nadwagą. W sytuacji, gdy przekracza 88 cm (kobiety) i 95 cm (mężczyźni), można mówić o otyłości brzusznej. Z uwagi na to, że każdy z nas posiada indywidualną budowę ciała, warto wykonać dodatkowy pomiar dzieląc obwód w pasie przez obwód bioder. Otrzymamy w ten sposób wskaźnik WHR, którego wartość powyżej 0,85 (kobiety i 1,0 (mężczyźni) wskazuje na otyłość brzuszną.

Dlaczego otyłość brzuszna jest niebezpieczna?
Lekarze i specjaliści uznają ją za najbardziej niebezpieczny typ otyłości, ponieważ zaburza przemianę materii, wywołuje problemy w gospodarce lipidowej i może skutkować zespołem metabolicznym. Otyłość brzuszna powoduje, że tkanka tłuszczowa zbiera się nie tylko w partii podskórnej, ale również na narządach wewnętrznych (sercu, wątrobie, trzustce). Otłuszczenie narządów skutkuje pogorszeniem ich funkcjonowania i zwiększa ryzyko zachorowań na wiele groźnych nowotworów. Osoby z otyłością brzuszną często zapadają na choroby układu krążenia i cukrzycę typu II.

Jak leczyć otyłość brzuszną?
Leczenie otyłości brzusznej wymaga zredukowania tkanki tłuszczowej. Po pomoc warto zgłosić się dodietetyka, który rozpisze plan żywienia i wyjaśni jakich produktów należy unikać oraz czym je zastępować. Należy również wdrożyć aktywność fizyczną (umiarkowanie) i unikać stresu. Gdy u chorego wykryto zespół metaboliczny, konieczna może być farmakoterapia. W sytuacji gdy otyłość brzuszna postępuje mimo stosowania tradycyjnych metod leczenia, ostatecznym rozwiązaniem jest operacja bariatryczna.

 

Zobacz także: http://www.dietetycy.katowice.pl/

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy