Kto jest szczególnie narażony na żylaki?

Kto jest szczególnie narażony na żylaki?

Żyły stanowią część układu krwionośnego i umożliwiają prawidłowy transport krwi odtlenowanej. Krew w żyłach płynie od tkanek do serca, czyli wręcz odwrotnie niż w tętnicach, co oznacza, że często dochodzi do działania przeciwko sile grawitacji. W sytuacjach patologicznych, gdy na przykład zastawki żylne utraciły swoją pierwotną szczelność, dochodzi do cofania się krwi, czyli tzw. refluksu żylnego, co przyczynia się do zastoju krwi w niżej położonych partiach ciała. Naczynia ulegają poszerzeniu i zaczynają się skręcać, a my możemy zaobserwować, jak na kończynach dolnych pojawiają się pajączki oraz żylaki, które najczęściej są widoczne na przyśrodkowej lub tylnej partii naszych nóg.


Niewydolność żylną można również obserwować w okolicach twarzy, klaski piersiowej oraz okolicach narządów rozrodczych czy nawet odbytu. Żylaki kończyn dolnych to powszechny problem, który nie tylko dotyczy kobiet, ale coraz częściej także mężczyzn. Na rozwój żylaków wpływa wiele różnych czynników.

Kobiety mają znacznie częściej problem z żylakami niż mężczyźni — żylaki u kobiet są głównie powiązane z rolą hormonów w organizmie, a także przebytymi ciążami. Jeżeli ktoś w rodzinie również zmaga się z niewydolnością żylną, to istnieje ryzyko, że i u nas pojawią się żylaki — spowodowane jest to posiadaniem pewnych właściwości budowy naczyń żylnych, które dziedziczymy od rodziców, np. cieńsze ścianki, czy wadliwe zastawki. Na żylaki są również narażone osoby, które prowadzą stojący oraz siedzący tryb życia, długie przebywanie w jednej pozycji męczy żyły i przyczynia się do ich znacznego obciążenia. Osoby, które nie mogą uniknąć długich godzin stania lub siedzenia w pracy powinny zawczasu udać się do flebologa, aby pomyśleć o profilaktyce żylaków. W rozwoju żylaków ogromne znaczenie mają również nadmierne kilogramy, które sprawią, że odpływ z żył jest utrudniony. Kolejnym krokiem do choroby żylakowej jest brak aktywności fizycznej zestawiony z niewłaściwą dietą, w której brakuje warzyw, owoców i nieprzetworzonych zbóż, tj. błonnika.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy