Kaszel suchy - charakterystyka

Kaszel suchy - charakterystyka

Istnieją różne rodzaje kaszlu, a każdy z nich wymaga innego postępowania oraz dobrania innych leków. Kaszel, szczególnie pojawiający się u niemowląt, a także u małych dzieci jest powodem niepokoju u rodziców - jak można złagodzić dolegliwości kaszlu i ulżyć dziecku? A także czego objawem jest pojawienie się kaszlu? Jak rozpoznać rodzaj kaszlu, z którym mamy do czynienia? 

Kaszel nieproduktywny, czyli kaszel suchy
Jednym z najczęstszych rodzajów kaszlu jest tzw. kaszel suchy, które jest zapowiedzią infekcji dolnych lub górnych dróg oddechowych. Z infekcjami najczęściej mamy do czynienia w sezonie jesienno-zimowym, kiedy nie omijają one nawet najmłodszych. Suchy kaszel zazwyczaj utrzymuje się na początku infekcji przez kilka dni, a następnie mamy do czynienia z kaszlem mokrym. Przy kaszlu suchym czuć przede wszystkim suchość oraz drapania w gardle, a także mamy ciągłe wrażenie, że coś znajduje się w drogach oddechowych i nas łaskocze. Kaszel suchy nie ustępuje nawet w nocy, ponieważ potrafi nas wybudzić ze snu. Podczas kaszlu suchego można odczuwać ból przepony, mięśni międzyżebrowych, a także mięśni ściany brzucha.

Charakterystyka kaszlu suchego
Jeżeli chcemy rozpoznać, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia musimy się przede wszystkim zastanowić nad następującymi kwestiami. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odkrztusić zalegającej w gardle wydzieliny, jest to pierwszy sygnał, że mamy do czynienia z kaszlem suchym, ponieważ nie mamy wtedy wystarczająco dużej ilości wydzieliny, aby się jej skutecznie pozbyć. W przypadku kaszlu suchego w gardle będziemy czuć drapania, a nawet ból. Suchy kaszel ma charakter nieco bardziej napadowy od kaszlu mokrego, a więc nie wystarczy wyłącznie odkaszlnąć, lecz będziemy mieć problem z wyczerpującym i długotrwałym kasłaniem. Kolejną cechą charakterystyczną kaszlu jest jego występowanie w różnych porach dnia, a także nocy. 

Jakie mogą być przyczyny wystąpienia suchego kaszlu?
Jedną z pierwszych przyczyn występowania suchego kaszlu może być infekcja wirusowa, przy której najczęściej mamy dodatkowo do czynienia z katarem, podrażnieniem podniebienia i gardła, a także stanem podgorączkowym lub gorączką. Oczywiście są również inne przyczyny występowania suchego kaszlu. Jednym z nich będą czynniki drażniące, które wysuszają śluzówkę i powodują drapanie w gardle. Do czynników drażniących należy zbyt wysoka temperatura panująca w mieszkaniu, która ma związek ze zbyt suchym powietrzem, a także wdychanie dymu papierosowego, spalin czy smogu. Jeżeli jesteś narażony na wspomniane czynniki, nie zapomnij o częstym nawodnieniu, dzięki któremu nie tylko złagodzisz kaszel, ale również skutecznie nawilżysz drogi oddechowe. 

Komentarze (4)
Magda

28.12.2020

Warto odwiedzić specjalistę, gdy u naszych dzieci pojawią się objawy kaszlu.

Adres IP: ***.***.***.150

Justyna

28.12.2020

Suchy kaszel jest bardzo męczący, często objawia się w nocy. Dla dziecka skutkuje to nieprzespaną nocą.

Adres IP: ***.***.***.150

Sabina

28.12.2020

Moim zdaniem w leczeniu objawów kaszlu najistotniejszy jest wybór odpowiedniego preparatu na rodzaj kaszlu.

Adres IP: ***.***.***.150

Ewa

28.12.2020

Sezon jesienno-zimowy to w naszej rodzinie częste wizyty u pediatry.

Adres IP: ***.***.***.150

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: