Jonoforeza w rehabilitacji

Jonoforeza w rehabilitacji

Jonoforeza to zabieg, który jest wykorzystywany w rehabilitacji urazów oraz kontuzji, które powstały na skutek codziennego funkcjonowania, a także uprawiania sportów zawodowo lub hobbystycznie. Jonoforezę wykorzystuje się do zabiegów z obszarów fizjoterapii, który polega na wprowadzeniu lekarstwa w chore miejsce — jego wchłanianie zostaje przyśpieszone poprzez wykorzystanie przepływu prądu stałego.

Wspomniany zabieg charakteryzuje się krótkim czasem trwania, w dodatku jest bezbolesny — uczucie, którego można doświadczyć, przypomina delikatne mrowienie. Jonoforeza to zabieg, który zazwyczaj jest polecany przy bólach stawów, kręgosłupa, stanach zapalnych, a także nieprzemijających nerwobólach.
Jonoforeza nie tylko jest wykorzystywana jako zabieg rehabilitacyjny, ale również w kosmetyce, ponieważ ma działanie przeciwzmarszczkowe i zachowuje jędrną skórę. Jonoforeza ułatwia przyswojenie dużej dawki silnego leku, dzięki czemu następuje szybszy powrót do normalnego funkcjonowania.


Zabieg jonoforezy rozpoczyna się od posmarowania bolącego miejsca roztworem zawierającym odpowiednie leki dobranego przez lekarza, a następnie po obydwu stronach umieszcza się elektrody, które zostają przymocowane za pomocą bandaża. Kiedy urządzenie zostanie włączone, pacjent odczuwa delikatne mrowienie, które jest wywołane przepływem prądu stałego.
Już po pierwszym przeprowadzonym zabiegu pacjenci odczuwają ulgę — wszystkie objawy związane z urazem lub kontuzją są znacznie złagodzone. Jonoforeza zastosowana w kosmetyce szczególnie często wykorzystywana jest do zamykania porów, a także leczenia trądziku oraz trudnych do ukojenia zmian skórnych.
Z przytoczonego zabiegu nie powinny korzystać osoby, które przebyły chorobę nowotworową, a także mają problem z sercem oraz mają zdiagnozowaną miażdżycę. Kobiety w ciąży, pacjenci z rozrusznikami serca również powinni unikać wspomnianego zabiegu.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy