Jaki wpływ ma ciąża na powstawanie pajączków?

Jaki wpływ ma ciąża na powstawanie pajączków?

Ciąża jest jednym z najważniejszych okresów w życiu kobiety, którego zakończenie przyniesie ukochane dziecko. Rozwój dziecka w łonie matki niesie jednak ze sobą kilka niekorzystnych skutków dla organizmu kobiety. Warto zadbać o to, aby zmiany naczyniowe nie wpłynęły na czas ciąży. Powstawanie pajączków oraz żylaków w ciąży jest niezwykle powszechne, ponieważ większość takich zmian objawia się na skutek predyspozycji genetycznych, a także budowy i wielkości macicy.

Kolejnym czynnikiem, który przyśpiesza występowanie pajączków, są zmiany hormonalne, a także współwystępuje choroby. Pajączki i żylaki najczęściej pojawiają się u kobiet w nieco bardziej zaawansowanym wieku, a także przy kolejnych ciążach. Kluczowe znaczenie ma stan naczyń krwionośnych przed ciążą, dlatego każdej kobiecie planujące ciąże zaleca się wizytę u lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG Doppler żył, wykluczając schorzenia lub wprowadzając ich leczenie, aby ciąża odbyła się bez niespodzianek na podłożu żył. Niewydolność żylna w ciąży może objawić się w pierwszych dniach lub postępować stopniowo - im wyżej będzie ciąża, tym bardziej będą pojawiać się żylaki.

Drobne zmiany naczyniowe, powszechnie nazywane pajączkami są jednymi z pierwszych sygnałów świadczących o rozwijającym się w nas nowym życiu. Profilaktyka zmian naczyniowych jest niezwykle ważna, należy jak najszybciej rozpocząć działanie, dlatego każda kobiet w ciąży powinna przeprowadzić badanie USG żył, nawet jeżeli nie występują u niej inne objawy. Pierwszymi symptomami niewydolności żylnej są zmiany naczyniowe w okolicy kostek lub po bocznej stronie uda, uczucie swędzenia we wspomnianych okolicach, pojawienie się zmian w pachwinach, kroczu, a także na sromie czy uczucie ociężałości i opuchlizna. Jeżeli badanie USG wykaże nieprawidłowości, konieczna będzie konsultacja u fizjoterapeuty uroginekologicznego, a także dobór odpowiednich wyrobów uciskowych.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy