Jak wyglądają żylaki?

Jak wyglądają żylaki?

Żylaki mogą powstawać na małych, jak i większych żyłach, dlatego ich wygląd jest uzależniony od głębokości zmian, miejsca ich usytuowania, a także czasu trwania choroby. Nieleczona niewydolność żylna może prowadzić nie tylko do uszczerbku na zdrowiu, ale również jest zagrożeniem dla życia. Gdy zauważymy u siebie rozwijające się żylaki, czyli widoczne przez skórę poskręcane i uwypuklone żyły powierzchowne wraz z ciężkością, bólem oraz swędzeniem nóg, koniecznie trzeba zgłosić się do wykwalifikowanego lekarza flebologa, który przeprowadzi badanie USG żył Doppler, po którym będzie mógł stwierdzić chorobę i rozpocząć leczenie lub ją wykluczyć i prowadzić zabiegi profilaktyczne.

Diagnostyka żylaków, jak przebiega?
Za standardowe badanie diagnostyczne żylaków uważa się wspomniane wcześniej USG Doppler, czyli nieinwazyjne badania o charakterze ultrasonograficznym, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać i mogą je wykonywać nawet kobiety w ciąży. Flebolog za pomocą badania sprawdzi stan zastawek żył, a także oceni przepływ kwi, dzięki któremu będzie wiadomo, czy w żyłach dochodzi do refluksu. Żylaki są dość powszechnym schorzeniem, a do najpopularniejszych metod ich leczenia należą metody uciskowe, skleroterapia, a także leczenie farmakologiczne. Coraz więcej lekarzy decyduje się na leczenie małoinwazyjne wewnątrznaczyniowe, a także na klasyczne metody chirurgiczne.

Czym jest skleroterapia?
Niezwykle popularnym zabiegiem usuwania małych i średniej wielkości żylaków jest skleroterapia, czyli tzw. leczenie obliteracyjne, które polega na ostrzykiwaniu żył specjalnymi środkami chemicznymi w postaci płynu lub piany. W wyniku wprowadzenia preparatu w światło naczynia dochodzi do jego zamknięcia, zwłóknienia i całkowitego zniknięcia. Zabieg skleroterapii jest szybki i bezpieczny dla pacjentów, może być wykonywany niemalże u wszystkich pacjentów o każdej porze roku, a także dnia - nie jest potrzebne do niego specjalne przygotowanie. Przed przeprowadzeniem skleroterapii konieczne jest jedynie wcześniejsze wykonanie badania USG żył.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy