Obecnie większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu oraz świeżego oddechu. Mimo stale zwiększającej się świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie nie każdy wie, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. Tak naprawdę nie wystarczy dwa razy dziennie wyszczotkować zębów przy użyciu dowolnej pasty i szczoteczki. Ważny jest odpowiedni ich wybór, technika szczotkowania, regularne wizyty u dentysty i nie tylko. W niniejszym artykule przedstawiamy, w jaki sposób powinno przebiegać mycie zębów i o czym warto pamiętać, mając na uwadze higienę całej jamy ustnej.
Mycie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto szczotkować zęby nieco częściej - po spożywanych posiłkach. Prawidłowe mycie zębów przebiega w kilku etapach, wśród których możemy wyróżnić:
Pasta oraz szczoteczka do zębów stanowią produkty niezbędne podczas codziennego mycia zębów. Ich zakup nie powinien być zupełnie przypadkowy i opierać się na aktualnie trwających promocjach lub po prostu atrakcyjnie niskich cenach. W przypadku pasty do zębów najważniejszy jest jej skład, który powinien być dobierany indywidualnie do stanu uzębienia. Podczas wyboru najlepszej dla nas pasty do zębów warto zwrócić uwagę na to, jakie zawiera stężenie fluoru i w jakie cenne składniki jest bogata. Warto skorzystać w tej kwestii z porady stomatologa odnośnie wyboru pasty do zębów dostosowanej do naszego uzębienia. Na co zaś należy zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki do zębów? Pomijając dylematy związane z wyborem jej określonego typu (np. manualna, elektryczna, itp.), powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar główki, która powinna dzięki swojej wielkości i kształcie dostać się do jak najwięcej miejsc. Kolejnym aspektem decydującym o wyborze szczoteczki do zębów powinna być prawidłowa twardość włosia - zbyt miękka może nie czyścić dokładnie zębów, a twarda może przyczyniać się do nieprzyjemnych podrażnień oraz uszkodzeń mechanicznych (stanowią one jedną z przyczyn powstawania aft i pleśniawek).
Niestety prawidłowa higiena jamy ustnej nie może całkowicie zagwarantować, że na naszych zębach nie pojawi się próchnica czy też inne choroby. Codzienne mycie zębów znacząco jednak zmniejsza to ryzyko, dlatego warto zarówno dbać o higienę całej jamy ustnej, jak i zapisywać się na regularne wizyty do lekarza dentysty (obejmujące kontrole dwa razy w roku, usuwanie kamienia nazębnego oraz ewentualne leczenie chorych zębów). Dzięki nim próchnica powinna zostać szybko dostrzeżona i wyleczona w odpowiednim czasie, zanim przerodzi się w dużo poważniejszy i o wiele bardziej bolesny problem.
Twój wpis został dodany i wkrótce pojawi się na stronie
Twoja opinia została dodana i wkrótce pojawi się na karcie firmy