Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej?

Jak powinna wyglądać codzienna higiena jamy ustnej?

Obecnie większość osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest higiena jamy ustnej dla zachowania pięknego i zdrowego uśmiechu oraz świeżego oddechu. Mimo stale zwiększającej się świadomości społeczeństwa w tej dziedzinie nie każdy wie, jak powinna wyglądać prawidłowa higiena jamy ustnej. Tak naprawdę nie wystarczy dwa razy dziennie wyszczotkować zębów przy użyciu dowolnej pasty i szczoteczki. Ważny jest odpowiedni ich wybór, technika szczotkowania, regularne wizyty u dentysty i nie tylko. W niniejszym artykule przedstawiamy, w jaki sposób powinno przebiegać mycie zębów i o czym warto pamiętać, mając na uwadze higienę całej jamy ustnej.

Jak prawidłowo myć zęby?

Mycie zębów powinno odbywać się co najmniej dwa razy dziennie, czyli rano i wieczorem. Jeśli tylko jest taka możliwość, warto szczotkować zęby nieco częściej - po spożywanych posiłkach. Prawidłowe mycie zębów przebiega w kilku etapach, wśród których możemy wyróżnić:

  • • czyszczenie szczelin pomiędzy zębami - czynność ta odbywa się przy użyciu nici dentystycznej, która jest w stanie bez żadnych przeszkód dotrzeć do miejsc ciężko dostępnych dla szczoteczki do zębów. Nitkowanie zębów najlepiej wykonywać, zanim przystąpi się do szczotkowania;
  • • szczotkowanie zębów - to podstawowy element higieny jamy ustnej, który wymaga sporej dokładności. Olbrzymie znaczenie ma tutaj także obrana metoda (polecana jest choćby technika wykorzystująca ruch wymiatający);
  • • czyszczenie języka - wbrew pozorom znajduje się na nim ogromna ilość bakterii. Dlatego też powinno się codziennie czyścić język przy pomocy szczoteczki do zębów lub specjalnej skrobaczki;
  • • używanie płynu do płukania jamy ustnej - stosowanie tego produktu pozwala na dotarcie do większości miejsc w obrębie całej jamy ustnej. Częstotliwość używania płynu do płukania jamy ustnej może być różna, ponieważ jest uzależniona od zaleceń producenta. Niezbędne szczegóły na ten temat powinny znaleźć się na opakowaniu konkretnego produktu lub w dołączonej do zestawu instrukcji.


Właściwy dobór pasty i szczoteczki do zębów

Pasta oraz szczoteczka do zębów stanowią produkty niezbędne podczas codziennego mycia zębów. Ich zakup nie powinien być zupełnie przypadkowy i opierać się na aktualnie trwających promocjach lub po prostu atrakcyjnie niskich cenach. W przypadku pasty do zębów najważniejszy jest jej skład, który powinien być dobierany indywidualnie do stanu uzębienia. Podczas wyboru najlepszej dla nas pasty do zębów warto zwrócić uwagę na to, jakie zawiera stężenie fluoru i w jakie cenne składniki jest bogata. Warto skorzystać w tej kwestii z porady stomatologa odnośnie wyboru pasty do zębów dostosowanej do naszego uzębienia. Na co zaś należy zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki do zębów? Pomijając dylematy związane z wyborem jej określonego typu (np. manualna, elektryczna, itp.), powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar główki, która powinna dzięki swojej wielkości i kształcie dostać się do jak najwięcej miejsc. Kolejnym aspektem decydującym o wyborze szczoteczki do zębów powinna być prawidłowa twardość włosia - zbyt miękka może nie czyścić dokładnie zębów, a twarda może przyczyniać się do nieprzyjemnych podrażnień oraz uszkodzeń mechanicznych (stanowią one jedną z przyczyn powstawania aft i pleśniawek).

Systematyczne wizyty u lekarza dentysty

Niestety prawidłowa higiena jamy ustnej nie może całkowicie zagwarantować, że na naszych zębach nie pojawi się próchnica czy też inne choroby. Codzienne mycie zębów znacząco jednak zmniejsza to ryzyko, dlatego warto zarówno dbać o higienę całej jamy ustnej, jak i zapisywać się na regularne wizyty do lekarza dentysty (obejmujące kontrole dwa razy w roku, usuwanie kamienia nazębnego oraz ewentualne leczenie chorych zębów). Dzięki nim próchnica powinna zostać szybko dostrzeżona i wyleczona w odpowiednim czasie, zanim przerodzi się w dużo poważniejszy i o wiele bardziej bolesny problem.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna: