Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego

Higiena jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne, takie jak noszenie aparatu stałego lub nakładki Invisalign, to częsty sposób na poprawę uśmiechu i uzyskanie zdrowego układu zębów. Podczas tego procesu wyzwanie stanowi jednak odpowiednia higiena jamy ustnej. Czy wiesz, że podczas leczenia ortodontycznego zęby i dziąsła wymagają specjalnej troski? W tym artykule dowiemy się, jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia ortodontycznego, aby zachować zdrowie zębów i dziąseł oraz osiągnąć piękny uśmiech.

Higiena jamy ustnej a leczenie ortodontyczne

Podczas noszenia aparatu ortodontycznego, zęby są bardziej podatne na gromadzenie się resztek jedzenia, płytki nazębnej i bakterii. Druty i elementy aparatu mogą tworzyć dodatkowe zakamarki, które utrudniają skuteczne mycie zębów i dziąseł. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak próchnica, choroby dziąseł, a nawet przebarwienia zębów.

Najważniejsze zasady higieny jamy ustnej

Oto najważniejsze zasady higieny jamy ustnej, których powinno się przestrzegać podczas noszenia aparatu ortodontycznego:

  • Używaj odpowiedniej szczoteczki do zębów: Wybierz miękkie włosie szczoteczki, które delikatnie oczyści zęby i dziąsła, minimalizując ryzyko uszkodzenia aparatu.
  • Myj zęby starannie i regularnie: Po każdym posiłku, dokładnie myj zęby pastą z fluorem, skupiając się na wszystkich powierzchniach zębów.
  • Używaj nici dentystycznej lub nitki do czyszczenia międzyzębowego: Regularne czyszczenie przestrzeni międzyzębowych jest ważne, szczególnie z aparatem ortodontycznym.
  • Płukanie jamy ustnej: Używaj płynu do płukania jamy ustnej, aby eliminować bakterie i resztki jedzenia z trudno dostępnych obszarów.
  • Unikaj twardych, lepkich i klejących pokarmów: Unikaj jedzenia, które może utknąć w aparacie i prowadzić do powstawania płytki nazębne

Dodatkowe narzędzia 

Dodatkowe narzędzia do higieny jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego, takie jak interdentalne szczoteczki, irygatory ustne i plastikowe lustro dentystyczne, mogą być pomocne w dokładnym oczyszczaniu przestrzeni międzyzębowych i innych obszarów. Oto niektóre z nich:

  • Interdentalne szczoteczki: Są to małe szczoteczki, które pozwalają na dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych i trudno dostępnych miejsc w aparacie ortodontycznym.
  • Irygator ustny: Irygatory ustne to urządzenia, które pozwalają na dokładne płukanie przestrzeni międzyzębowych i innych obszarów jamy ustnej.
  • Plastikowe lustro dentystyczne: Plastikowe lusterko dentystyczne ułatwia podglądanie i czyszczenie trudno dostępnych obszarów w aparacie.


Właściwa higiena jamy ustnej podczas leczenia ortodontycznego jest niezwykle ważna, aby zachować zdrowe zęby i dziąsła oraz osiągnąć najlepsze rezultaty leczenia. Regularne mycie zębów, używanie dodatkowych narzędzi do czyszczenia jamy ustnej oraz regularne wizyty u specjalistów pomogą w utrzymaniu pięknego i zdrowego uśmiechu przez cały okres leczenia ortodontycznego i po jego zakończeniu.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy