Hemoroidy - choroba, której nie powinniśmy się wstydzić

Hemoroidy - choroba, której nie powinniśmy się wstydzić

Według statystyk już co druga osoba cierpi z powodu hemoroidów. Pomimo tego, choroba ta wciąż stanowi w społeczeństwie temat tabu. Dla wielu osób powodem do wstydu jest nie tylko poddanie się badaniu, ale nawet samo mówienie o tej dolegliwości. Lekarze zalecają jednak, aby nie zwlekać z pójściem do specjalisty, ponieważ im wcześniej zaczniemy leczenie, tym lepiej.

Czym są hemoroidy?
Na samym początku warto rozprawić się z pewną nieścisłością. Hemoroidy, inaczej guzki krwawnicze, to naczynia żylne, które posiadamy tak naprawdę wszyscy. Są one ulokowane w odbytnicy i posiadają zdolność do napełniania się krwią oraz jej odprowadzania. Proces ten pozwala kontrolować gazy i stolec. Gdy jednak dochodzi do powiększenia hemoroidów poprzez nagromadzenie krwi, zaczyna się problem. Wtedy pojawiają się dolegliwości bólowe, swędzenie i krwawienie. Mówi się wtedy o chorobie hemoroidalnej, choć wielu ten stan określa potocznie właśnie mianem hemoroidów.

Jakie czynniki powodują chorobę hemoroidalną?
Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się siedzący tryb życia. Przyczynia się on do zwiększenia nacisku na naczynia. Czynników wywołujących chorobę hemoroidalną jest jednak znacznie więcej. Zalicza się do nich m.in. nieregularne wypróżnianie oraz zaparcia. Tutaj pośrednio winna jest dieta bogata w tłuste, ciężkostrawne potrawy, przetworzone produkty i używki. Choć przyczyną problemów z hemoroidami jest również mała aktywność fizyczna, to dla wielu może być zaskoczeniem fakt, że niektóre sporty również mogą wywołać tę dolegliwość. Mowa przede wszystkim o bieganiu długodystansowym, jeździe konno, kolarstwie, czy podnoszeniu ciężarów. Dyscypliny te powodują wzrost ciśnienia tłoczni brzusznej i zastoju krwi w żyłach.

Jak zdiagnozować chorobę?
Okazuje się, że z problemem hemoroidów pacjenci zgłaszają się lekarza dopiero wtedy, gdy dolegliwości bardzo przybiorą na sile. W wielu przypadkach podejmują leczenie na własną rękę lekami dostępnymi bez recepty lub domowymi sposobami. Metody te mogą okazać się skuteczne, pod warunkiem, że faktyczne objawy są wywołane chorobą hemoroidalną. Krwawienie z odbytu może wynikać także z wielu innych schorzeń, nawet nowotworowych. Warto więc zgłosić się do lekarza chociażby po to, aby utwierdził nas, że dolegliwości są spowodowane stosunkowo niegroźnymi żylakami odbytu, a nie rakiem jelita. Po diagnozę najlepiej zgłosić się do proktologa, czyli lekarza zajmującego się leczeniem chorób końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Zleci on badanie, najczęściej anoskopię, która pozwoli zbadać hemoroidy zewnętrzne i wewnętrzne. Niekiedy wykonuje się również kolonoskopię.

Jak leczyć hemoroidy?
W leczeniu choroby hemoroidalnej można zastosować różne metody w zależności od jej stadium rozwoju. W początkowej fazie stosuje się leczenie zachowawcze, wprowadzając do codziennego trybu życia więcej aktywności i zmieniając nawyki żywieniowe. Można również zastosować leczenie farmakologiczne, w postaci czopków, maści, oraz leków o właściwościach przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lekarz może także wypisać receptę na leki steroidowe lub z antybiotykiem. W kolejnym stadium, gdy trakcie parcia guzki przemieszczają się poza odbyt można zastosować mało inwazyjne metody leczenia żylaków odbytu. Należą do nich zabiegi laserowe, skleroterapia, czy leczenie falami radiowymi. Mają one na celu obkurczenie ścian naczyń oraz ich zamknięcie. Są wykonywane przy znieczuleniu miejscowym, dlatego nie są bolesne, a po ich przeprowadzeniu można od razu powrócić do normalnej aktywności. Najbardziej zaawansowaną postać hemoroidów można wyleczyć tylko poprzez interwencję chirurgiczną. Wykonuje się wtedy hemoroidektomię, czyli wycięcie hemoroidów. W Polsce wykorzystuje się do tego najczęściej metodę Milligana-Morgana. Po zabiegu konieczna jest kilkutygodniowa rekonwalescencja.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy