Czym jest kaszel?

Czym jest kaszel?

Kaszel to nie choroba, lecz objaw choroby. Kaszel jest odruchem nerwowym, mimowolną reakcją skurczową na podrażnienie błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Oczywiście kaszel nie musi od razu wskazywać na chorobę, ponieważ czasami może być spowodowany obecnością obcego ciała w drogach oddechowych, a z drugiej strony może świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej i wirusowej. Kaszel pomaga nam oczyścić drogi oddechowe z zanieczyszczeń, a także ze śluzu, tak więc można go nazwać jednym z głównych mechanizmów obronnych organizmu. Jeżeli kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, może on oznaczać poważniejszą chorobę. 

Rodzaje kaszlu
Kaszel można podzielić na kaszel produktywny, a także na kaszel nieproduktywny. Kaszel produktywny jest niezbędny naszemu organizmowi, ponieważ to dzięki niemu możliwe jest usunięcie z dróg oddechowych zanieczyszczonej bakteriami wydzieliny. Niekiedy może okazać się, że kaszel produktywny jest nieskuteczny, dlatego trzeba zdecydować się na syrop o działaniu wykrztuśnym, który pozwoli uniknąć powikłań związanych z chorobą. A czym jest kaszel nieproduktywny? Przede wszystkim jest to kaszel, który nie przynosi żadnych korzyści, tzw. kaszel suchy, który ma charakter męczący i może nas budzić nawet ze snu. U małych dzieci kaszel suchy mozna łagodzić za pomocą syropów. Kaszel suchy zazwyczaj występuje na samym początku, a więc kiedy infekcja wirusowa lub bakteryjna rozwija się, natomiast kaszel mokry można zauważyć, gdy mamy do czynienia z ustępowaniem choroby. 

Jak są najczęstsze przyczyny kaszlu?
Jak już wspomnieliśmy, kaszel jest obronną reakcją organizmu, której głównym zadaniem jest ochrona górnych dróg oddechowych. Najczęściej kaszel pojawia się na skutek infekcji wirusowych lub bakteryjnych wraz z towarzyszącymi objawami w postaci kataru, bólu gardła czy złego samopoczucia. Kaszleć możemy, gdy nasza błona śluzowa górnych dróg oddechowych zostanie podrażniona na skutek zwiększonej ilości wydzieliny czy gazów lub pyłów drażniących. Kaszel występuje również, gdy w górnych drogach oddechowych zlokalizowane jest ciało obce. 

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy