Czy słońce jest niebezpieczne dla żylaków?

Czy słońce jest niebezpieczne dla żylaków?

Żylaki można określić jako chorobę cywilizacyjną, która dotyka coraz większą część społeczeństwa z przewagą kobiet. Żylaki nie tylko są skutkiem predyspozycji genetycznych, ale również na ich rozwój wpływa prowadzony styl życia. Żylaki coraz częściej pojawiają się u młodych osób ze względu na siedzący lub stojący tryb życia, otyłość, brak ruchu, nadużywanie alkoholu i papierosów. Żylakami określamy zdeformowane żyły, które widoczne są na kończynach dolnych gołym okiem. W sezonie letnim pojawiają się wątpliwości czy odsłaniać nogi z żylakami nie tylko ze względu na efekt estetyczny, ale również pojawiają się pytania, czy żylaki można wystawiać na ekspozycję światła słonecznego.

Czy osoby z żylakami powinny unikać słońca?
Wysoka temperatura niekorzystnie wpływa na żylaki. Warto unikać zbyt długich gorących kąpieli, a także unikać zabiegów kosmetycznych z wykorzystaniem gorącego wosku czy nawet zrezygnować z wizyt w solarium i saunie. Jeżeli na kończynach dolnych mamy widoczne żylaki dobrym pomysłem jest unikanie wysokich temperatur, ponieważ ciepło wpływa na znaczne rozszerzenie się żył, co spowolni przepływ krwi do serca, przez co w żyłach będą tworzyć się zakrzepy. Wystawienie kończyn dolnych z żylakami na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może dodatkowo pogłębić problem, ponieważ nogi i tak są już obciążone wysoką temperaturą powietrza.

Jak przeciwdziałać żylakom w sezonie letnim?
Jeżeli nie chcesz dopuścić do powstania żylaków w sezonie letnim, musisz zadbać o odpowiednią profilaktykę. Jeżeli tylko mamy taką możliwość w trakcie dnia, warto położyć się na kilka godzin z nogami powyżej linii serca, aby zalegająca w żyłach kończyn dolnych krew mogła swobodnie spłynąć do serca. W sezonie letnim warto zaprzestać chodzenia w butach na wysokim obcasie - lepszym rozwiązaniem jest przemieszczanie się w klapkach lub sandałach, które nie będą negatywnie wpływały na stan kończyn dolnych. Warto pamiętać, aby spożywać duże ilości wody i nie nadużywać alkoholu, który w połączeniu z nieodpowiednią dietą i brakiem ruchu może znacznie nasilić problemy z żylakami.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy