Czy po chemioterapii zawsze wypadają włosy?

Czy po chemioterapii zawsze wypadają włosy?

Chemioterapia jest jednym ze sposobów leczenia nowotworów za pomocą określonych związków chemicznych, które wykazują działanie niszczące komórki nowotworowe. Do organizmu pacjenta onkologicznego podaje się leki cytostatyczne hamujące i zaburzające proces podziałów komórkowych jednocześnie doprowadzając do śmierci komórek nowotworowych, czyli komórek szybko się dzielących. Wadą chemioterapii jest możliwość oddziaływania na zdrowe komórki, przyczyniając się do efektów ubocznych. Chemioterapia może mieć na celu całkowite wyleczenie bez stosowania innych metod, wspomożenie procesu leczenia w połączeniu z innymi metodami, jak również złagodzenie objawów nowotworu w zaawansowanych stadiach rozwoju.

Dlaczego włosy wypadają po chemioterapii?
Utrata owłosienia po chemioterapii dotyczy nawet 65% pacjentów onkologicznych. Wypadanie włosów jest spowodowane przyjmowaniem chemioterapii, co jest dla pacjentów onkologicznych sporym obciążeniem psychicznym i źródłem stresu. Prawie 50% pacjentek onkologicznych uważa wypadanie włosów po chemioterapii za jeden z najbardziej traumatycznych skutków tej metody leczenia. Wypadnięcie włosów jest z reguły efektem odwracalnym, ponieważ włosy mogą rozpocząć proces odrastania już od 3 do 6 miesięcy po zakończeniu terapii. Włosy po chemioterapii mogą wypadać masowo lub stopniowo, jednakże w każdym z przypadków staję się one cienkie, suche i łamią się tuż przy skórze głowy. Jeżeli chemioterapia jest niskodawkowa wypadanie włosów może przebiegać wolniej lub nie mieć takiego stopnia nasilenia. Oczywiście utrata owłosienia może dotyczyć nie tylko skóry głowy, ale także owłosienia kończyn, zarostu na twarzy, pach czy włosów łonowych.

Jak przygotować się na wypadanie włosów?
Jeżeli wiesz, że wkrótce rozpoczniesz chemioterapię, odwiedź fryzjera i zetnij włosy na krótko — w taki sposób okres przejściowy do odrostu włosów będzie dość niepozorny. Co więcej, krótkie włosy będą sprawiały wrażenie, że jest ich więcej i że są grubsze. Jeżeli w Twoim przypadku utrata włosów jest bardzo prawdopodobna, onkolog Warszawa może zaproponować Ci przepisanie peruki, której zakup jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Pamiętaj, że podczas pielęgnacji włosów przy chemioterapii możesz stosować wyłącznie łagodne kosmetyki onkologiczne. Zrezygnuj z farbowania włosów, ich prostowania lub kręcenia, a także do czesania używaj miękkiej szczotki zamiast grzebienia. Po utracie włosów pamiętaj, aby wychodząc na słońce stosować zakrycia głowy.

Komentarze (1)
BeataM.

30.03.2022

Niestety ale wypadanie włosów bardzo często towarzyszy osobom przechodzącym chemioterapię, wydaje mi się że jest tak nawet w zdecydowanej większości przypadków.

Adres IP: **.***.**.111

Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy