Afty – jakie są rodzaje i jak je rozpoznać?

Afty – jakie są rodzaje i jak je rozpoznać?

Afty, znane również jako aftowe zapalenie jamy ustnej, to częsta dolegliwość, która dotyka wiele osób na całym świecie. Choć afty mogą być bolesne i uporczywe, zazwyczaj nie są poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Wiedza na temat rodzajów aft oraz ich rozpoznawania może pomóc w lepszym zrozumieniu tej dolegliwości i znalezienia odpowiednich sposobów jej leczenia.

Istnieje kilka rodzajów aft, z których każdy ma swoje charakterystyczne cechy i objawy.

 • Afty powierzchowne: To najczęstszy rodzaj aft. Charakteryzują się one białawą lub szarą powierzchnią z czerwoną otoczką. Występują na wewnętrznej stronie warg, policzkach, dnie jamy ustnej, a czasem również na języku. Objawy to ból, uczucie pieczenia i trudności w jedzeniu lub mówieniu.
 • Afty głębokie: Te aftowe owrzodzenia są większe i głębsze niż afty powierzchowne. Zazwyczaj mają czerwoną lub purpurową powierzchnię z białą lub szarą wysoką krawędzią. Może dochodzić do nich gorączka i opuchlizna. Mogą powodować dość silny ból i trudności w jedzeniu.
 • Afty związane z zaburzeniami układu immunologicznego: Niektóre osoby mogą mieć afty jako wynik zaburzeń układu immunologicznego, takich jak toczeń, wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub zespół Behçeta. Afty związane z tymi schorzeniami są zazwyczaj większe i bolesne, a powrót do zdrowia może zająć dłuższy czas.
 • Afty związane z infekcjami wirusowymi: Niektóre wirusy mogą powodować pojawienie się aft. Na przykład opryszczka wargowa czy opryszczka pospolita, wywoływane przez wirus opryszczki pospolitej (HSV-1), mogą prowadzić do powstawania aft w jamie ustnej. Te afty mają tendencję do powtarzania się i zazwyczaj trwają od 7 do 10 dni.

Rozpoznanie aft jest zazwyczaj oparte na wyglądzie i objawach. Jeśli masz podejrzenia, że masz aftę, zaleca się kontakt z lekarzem, zwłaszcza jeśli afty utrzymują się przez dłuższy czas niż zwykle, pojawiają się regularnie lub są szczególnie bolesne.

W celu rozpoznania aft, lekarz może przeprowadzić dokładne badanie jamy ustnej, skonsultować się z historią medyczną pacjenta oraz wykluczyć inne możliwe przyczyny bólu lub owrzodzeń, takie jak infekcje grzybicze lub bakteryjne.

Niestety, nie ma konkretnej kuracji na aftę. Jednak istnieje wiele dostępnych opcji leczenia, które mogą złagodzić objawy i przyspieszyć proces gojenia. Są to:

 • Leczenie miejscowe: Żele, płyny lub pastylki dostępne bez recepty mogą pomóc złagodzić ból i przyspieszyć gojenie. Produkty te zazwyczaj zawierają substancje przeciwbakteryjne, przeciwzapalne lub znieczulające.
 • Leki przeciwwirusowe: Jeśli afta jest spowodowana infekcją wirusową, lekarz może zalecić leki przeciwwirusowe w celu skrócenia czasu trwania aft i łagodzenia objawów.
 • Leczenie objawowe: Jeśli afty są bardzo bolesne, lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub doustne leki przeciwbakteryjne, aby złagodzić ból i zapobiec infekcji.

Ponadto, istnieje kilka środków zaradczych, które mogą pomóc złagodzić objawy aft i przyspieszyć proces gojenia.

 • Unikaj drażniących lub twardych pokarmów, które mogą podrażniać aftę.
 • Stosuj płyny do płukania jamy ustnej, które zawierają sole fizjologiczne lub antyseptyczne, aby utrzymać jamę ustną w czystości.
 • Unikaj stresu, który może pogorszyć objawy aft.
 • Zrób sobie przerwę od używania pasty do zębów zawierających laurylosiarczan sodu, który może drażnić aftę.

Pamiętaj, że niektóre przypadki aft mogą wymagać dodatkowej opieki medycznej. Jeśli afty nie ustępują w ciągu 2-3 tygodni, są bardzo bolesne lub powodują trudności w jedzeniu, należy skonsultować się z lekarzem.

Afty to dolegliwość, która może wpływać na jakość życia. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu i opiece nad jamą ustną, większość aft można złagodzić i przyspieszyć proces gojenia.

Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz
Twoja ocena ogólna:

Zobacz również

Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy
Zostaw swoją
ocenę pierwszy